Grajmy z dziećmi w kalambury

Grajmy z dziećmi w kalambury

Rodzaje kalamburów

Co jak co, ale grę kalambury zna każdy z nas. Jest to gra, w którą może grać cała rodzina. Gdy gramy z małymi dziećmi pamiętajmy, aby sięgnąć po kalambury dla dzieci, aby także miały frajdę z pokazywania i odgadywania haseł. Na rynku, a więc w sklepach internetowych, jak i także stacjonarnych z grami oraz zabawami znajdziemy namacalne wersje tej gry, którą wystarczy, że zakupimy i możemy grać. Jednak jeśli mamy wolny weekend, to możemy pokusić się o domowe i klasyczne kalambury. Na pewno powinniśmy się zapoznać z rodzajami kalamburów.

Pierwszym rodzajem są kalambury rysowane. Uczestnik w tych kalamburach przedstawia hasło za pomocą grafiki. Podczas rysowania oczywiście nie można niczego mówić. Nie można także zapisywać liter. Drugi rodzaj kalambur to kalambury pokazywane. Uczestnik przy pomocy swojej mimiki oraz mowy ciała przedstawić musi zgadywane hasło. Nie może przy tym się odzywać. Ostatnim rodzajem kalamburów i jednocześnie tym najmniej popularnym są kalambury mówione. Uczestnik hasło przedstawia przy pomocy słów. Jednak nie może użyć żadnego wyrazu, które w haśle się znajdują.

Podczas gry ze swoimi dziećmi możemy się umówić, że po wylosowaniu danego hasła, uczestnik sobie sam wybierze, w którym z powyższych sposobów chce przedstawić wylosowane hasło.

Jakie są zalety gry w kalambury z dziećmi?

Kalambury na pewno uczą bardzo kreatywnego myślenia, a do tego przełamywania nieśmiałości. Zależnie od konkretnego wariantu, w którym gramy, pomagają nam ćwiczyć mowę ciała, motorykę, poszerzają słownictwo oraz tajże umiejętność wypowiadania się. Jeszcze jest jedna naprawdę nieoceniona zaleta. Chodzi o spędzanie czasu wspólnie z rodziną i budowanie pomiędzy poszczególnymi członkami więzi.

Zanim przystąpimy do gry możemy sobie przygotować hasła do losowania. Możemy zapisać sobie je na karteczkach oraz wrzucić do woreczka. Można także skorzystać z nieskończonych zasobów sieci. Istnieję świetne strony ze specjalnymi generatorami haseł do gry. Jeśli gramy ze swoimi małymi dziećmi, to wymyślajmy proste hasła jednowyrazowe. Na zgadywanki bardziej ambitne, takie jak tytuły książek oraz filmów przyjdzie jeszcze czas. Nie martwmy się.

Pamiętajmy także o tym, że ma to być zabawa. Oczywiście zdrowa rywalizacja jest wskazana, ale czasem lepiej zluzować. U niektórych osób pojawiają się takie emocje, że można być w szoku. Ma to być mile spędzone popołudnie z rodziną, a nie powód od kłótni czy też wymiany pomiędzy sobą niepotrzebnych zdań.

Ludzie zdjęcie utworzone przez cookie_studio - pl.freepik.com